
Arlanda-film ska få fler att resa djurvänligt
Nyheter
”Låt inte din semester bli ett helvete för djuren”. Det är budskapet resenärer på Arlanda nu möts av. World Animal Protection hoppas att filmen ska öka medvetenheten om djurs lidande och få fler att bli djurvänliga turister.
Turistorter kan vara härliga platser för nöje och avkoppling. Tyvärr är det inte så för alla. På många platser i världen kan vilda djur som elefanter, primater och delfiner utsättas för mycket lidande för att roa turister. World Animal Protections tio sekunder långa Arlanda-film vill ändra på det, genom att göra flygresenärer medvetna om det omfattande utnyttjandet av vilda djur i fångenskap.
Filmen kommer att visas periodiskt från mars till december för resenärer till Bangkok, Phuket och Teneriffa. I filmen, som visar underhållning med vilda djur, finns en hänvisning till mer information om vad du som resenär bör tänka på för att resa djurvänligt:
Bli en djurvänlig turist!
Lina Dahl, som är kampanjansvarig för vilda djur i svenska World Animal Protection, säger:
– Vi vill nå så många resenärer som möjligt med filmen och få dem att känna att det har ett har ett viktigt ansvar under sin semester att inte delta i aktiviteter och underhållning med vilda djur. Därför har vi valt att visa vår informationsfilm på Sveriges största flygplats för dem som reser till mycket populära resmål i Thailand och Spanien. Ju fler vi är som säger nej till underhållning med vilda djur, desto mindre lönsamt blir det att utnyttja djur på det här sättet.
Tillsammans kan vi göra stor skillnad och se till att turistorter i framtiden blir mycket trivsamma platser – för både människor och djur.
Skriv på för att göra TUI djurvänligt
Förutom turisternas val, spelar också resebolagen en mycket viktig roll för djurvänligare turism – och budskapet i Arlanda-filmen är även riktat till dem. För att minska lidandet för djur i turistindustrin är det en viktig del av World Animal Protections arbete att få företag i resebranschen att ta ställning för djurens välfärd.
Av de tre stora resebolagen i Sverige – Ving, Apollo och TUI – är det bara TUI som har med delfinunderhållning i sina kunderbjudanden. World Animal Protection driver därför en kampanj för att få TUI att tänka om när det gäller underhållning med vilda djur. Lina Dahl säger:
– Ett stort bolag som TUI skulle kunna påverka många turisters resvanor och därmed också djurens situation. Vi samlar in namn för att TUI precis som Ving och Apollo ska säga nej till delfinshower. Jag är mycket tacksam om du skriver på namninsamlingen till TUI redan i dag – och be också gärna andra att göra det”.
▶ Är du djurvän?
Då hittar du många likasinnade i World Animal Protection, som är en global djurskyddsorganisation med rötter ända tillbaka till 1950-talet. Vi är verksamma över hela världen har kontor i 12 länder i Nord- och Sydamerika, Europa, Afrika, Asien och Oceanien.
Vårt arbete för att stoppa djurs lidande i Sverige och andra länder är särskilt fokuserat på två områden: att hjälpa djuren i livsmedelsindustrin och se till att vilda djur får leva i frihet i sina naturliga livsmiljöer. Vi arbetar både med att praktiskt hjälpa djur och opinionsbildning.
Med vår verksamhet för djuren bidrar vi också till att minska akuta globala problem, som klimathotet från djurindustrins stora utsläpp av växthusgaser, skogsskövling, och smittspridning mellan djur och människor.
Insatserna för djuren är beroende av frivilligt stöd och hade inte varit möjliga utan generösa gåvogivare. Det är alla vi djurvänner tillsammans som är World Animal Protection.
Om du inte redan är gåvogivare, är vi är mycket tacksamma om du vill vara med och skapa en djurvänligare värld: